close
تبلیغات در اینترنت
رشته متروید

آموزش ریاضی

رشته متروید
امروز یکشنبه 11 خرداد 1399
تبليغات تبليغات

حل یک معمای ۴۰ ساله ریاضی

یک ریاضیدان نیوزیلندی توانسته پس از ۱۵ سال کار، یک معمای ۴۰ ساله ریاضی را حل کند.

 ایسنا، پروفسور جیوف ویتل از دانشگاه ویکتوریا با پروفسور جیم گیلن از کانادا و برت جراردز از هلند برای حل یک مساله ریاضی که توسط جیان کارلو روتا، ریاضیدان و فیلسوف مشهور در سال ۱۹۷۰ مطرح شده بود، همکاری می‌کند.

اوایل سال جاری این دانشمندان پس از ۱۵ سال کار دریافتند که توانسته‌اند به تمام اجزای ضروری برای اثبات «حدس روتا» دست یابند.

جیوف ماه گذشته برای ارائه خبر این کشف در نشستی در انگلیس حضور یافته بود.

حدس روتا به حوزه خاصی از ریاضی موسوم به نظریه متروید مرتبط بوده که شکل جدیدی از علم هندسه است.

این نظریه به جای تمرکز بر فاصله و زوایا به بررسی ویژگی‌های ساختارهایی می‌پردازد که در طرح‌ریزی تغییر نمی‌کنند. برای مثال اینکه همیشه سه نقطه بر روی یک خط قرار داشته یا چهار نقطه در یک صفحه قرار می‌گیرد.

نظریه متروید به بررسی ساختارهای هندسی می‌پردازد که می‌توانند کاملا متفاوت از نمونه‌های موجود در جهان باشند و حدس روتا، راهی برای استفاده از ریاضیات به منظور شناسایی این ساختارهای جایگزین است.

جیوف این نظریه را چیزی شبیه مسخ کافکا خوانده که در آن یک مرد پس از بیدار شدن خود را به شکل یک سوسک دیده و جهان را از دیدگاهی کاملا متفاوت می‌بیند.

وی اظهار کرد: نظریه متروید به طور کل در مورد تصور جهانی از ساختارهای هندسی جدید و ارائه راههایی برای توصیف ساختارهای بزرگ و فراگیری است که ممکن است ظهور پیدا کنند.

منبع : http://saten.ir/6683/%D8%AD%D9%84-%DB%8C%DA%A9-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%DB%8C-40-%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%87-%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%B6%DB%8C

دسته بندي: رشته متروید,

واحد های درسی گرایش متروید

گرایش متروید

 

 

ترم اول

 ترم دوم

ترم سوم

 ترم چهارم

 نام درس       واحد

 نام درس    واحد

 نام درس             واحد

 نام درس               واحد

نظریه گراف         4

 آنالیز  حقیقی1        4

 

متروید1         4

 جبر پیشرفته      4

 

متروید2                4

 هندسه منیفلد              4

 

پایان نامه        6

سمینار       2

 

 

 

دسته بندي: رشته متروید,واحد های درسی متروید,

مترويد چيست ؟


مترويد چيست ؟

matroid theory

دانشجويان رياضي مطمئناً هنگام شركت در كنكور كارشناسي ارشد موقع انتخاب رشته و  دانشگاه ، با شهر زيباي اروميه و رشته مترويد مواجه شده اند و اغلب قريب به اتفاق دانشجويان با اين سوال مواجه شده اند که :

مترويد چيست ؟

 دانشجویان ریاضی عموماً با رشته هاي آناليز، جبر، هندسه و توپولوژي آشنايي دارند ولي در مورد  مترويد  كه چند سالي است  به عنوان رشته مجزا در دانشگاه اروميه ارائه مي شود اطلاعاتي ندارند؛ همين امر ما را بر آن داشت تا در آستانه اعلام نتايج كنكور كارشناسي ارشد سال 86 در حد امكان بتوانيم مطالبي را در مورد اين رشته جالب و جذاب در اختيار دوستانمان قرار دهيم . مسلماً اين اطلاعات كامل و جامع نخواهد بود ولي ما تمام تلاشمان را خواهيم كرد تا با راهنمايي اساتيد و دانشجویان اين رشته مطالب را كامل تر و دقيق تر كرده و با به روز رساني سريع، گامي كوتاه در جهت گسترش اين شاخه از علم بي كران رياضي در كشور عزيز و سربلندمان ایران برداشته باشيم.

رشته مترويد در سال 1383 اولين بار در دانشگاه اروميه ارائه شد اساتيد اين رشته آقایان دكتر آزادي و دكتر اذانچیلّر مي باشند كه هر دو در كشور هندوستان تحصيل كرده اند.

(بزودي اطلاعات جامع تري از اين اساتيد در اختيار شما قرار خواهد گرفت )

 

دروس رشته مترويد عبارتند از :

           دروس عمومي : 1- جبر پيشرفته

                               2- آناليز حقيقي

                               3- هندسه منيفلد

 

      دروس تخصصي :   1- نظريه ي گراف

                              2- مترويد 1

                              3- مترويد2

نظريه گراف كه به عنوان پيشنياز درس مترويد در نظر گرفته شده است چيزي نيست جز حالت پيشرفته تر نظريه ي گرافِ ارائه شده در دوره كارشناسي كه عموماً به عنوان درس اختياري در دانشگاهها تدریس مي شود.

مترويد 1 درسي شبيه توپولوژي است(اين فقط يك ديدگاه شخصي است)

و هيچ ارتباطي با دروسي كه در دوره كارشناسي ارائه مي شود ندارد

مي توان گفت كه :

 

همان راهي كه ما را از آناليز به توپولوژي می رساند

 ما را از گراف به مترويد ميرساند

 

و به قول استاد گرامی آقای دکتر آزادی :

" بايد مترويد 1 را بخوانيد تا خودتان دريابيد كه مترويد چگونه موجود رياضیست"

ولي هر چه هست موجود جالبي است.

براي آشنايي بيشتر با مباحث مربوط به مترويد سعي خواهيم كرد بخشي از مطالب ارائه شده در كلاس را در اختيار شما عزيزان قرار دهيم تا علاقه مندان بتوانند با مطالعه اين مطالب، اطلاعاتي را از اين شاخه علم رياضي دريافت كنند.

 

ما ايمان داريم كه كارمان بي نقص نخواهد بود پس در صورت مواجهه با هر گونه خطا و كمي و كاستي ما نويسندگان اين وبلاگ از محضر شما عزيزان بخصوص اساتيد گراميمان عذر خواهي مي كنيم و خواهشمنديم با در جريان قرار دادن ما راه را براي اطلاع رساني كامل تر هموار سازيد.

نمایش هندسی چند متروید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به زودی چند تا تصویر دیگه هم آماده می کنم

برای اطلاع بیشتر از مطالب زیر استفاده کنید

تعریف متروئید

متروئید۱

متروئید۲

متروئید۳

متروئید4

مهدی ملائی آرانی

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

متروید(Matroid)
مترویدها اولین بار توسط ویتنی در سال 1935 در تلاش برای فراهم آوردن یک رفتار مجرد یکسان از وابستگی در جبر خطی و نظریه گراف معرفی شدند. نام متروید ساختاری مربوط به یک ماتریس را القا می­کند. تعریف ویتنی تنوع شگفت­انگیز از ساختارهای ترکیبیاتی را در برداشت. از این گذشته مترویدها به طور طبیعی در بهینه­سازی ترکیبیاتی پدیدار می­شوند، زیرا آنها دقیقا همان ساختارهای ترکیبیاتی هستند که الگوریتم حریصانه برای آن به نتیجه می­رسد.
رشته مترويد  در ایران، اولين بار در سال 1383 در دانشگاه اروميه ارائه شد.

دسته بندي: رشته متروید,

مطالب تصادفي

مطالب پربازديد